cena

9 proti kolapsu zdravotnictví

9 proti kolapsu zdravotnictví

Nemocnice, hlavně ty regionální, a domácí péče se v polovině roku 2019 ocitly v existenčních problémech. Nedohodly se s pojišťovnami na úhradové vyhlášce pro rok 2020 a kvůli nedostatečnému rozpočtu hrozilo, že budou muset omezovat péči – nadále rušit lůžka a zavírat celá oddělení. Projekt měl zvrátit postoj Ministerstva zdravotnictví, které měl přimět k dalším jednáním o rozpočtu.

Ústřední
videoklip
kampaně.

1,6 mil. zhlédnutí
12 tis. sdílení
35 tis. reakcí

V polovině roku 2019 se poprvé v historii České republiky nemocnice a další poskytovatelé zdravotní péče nedohodli se zdravotními pojišťovnami na úhradách (financování) pro následující rok.

Podle ředitelů nemocnic, lékařů, sester, pacientských organizací, ale i poskytovatelů domácí péče hrozilo reálné nebezpečí, že pokud stát nepřidá do zdravotnictví na rok 2020 více prostředků, bude to mít vážný dopad na pacienty v podobě omezování dostupnosti zdravotní péče. Cílem projektu bylo donutit Ministerstvo zdravotnictví, respektive vládu, aby se problémem podfinancování zdravotní péče prioritně zabývala a zajistila adekvátní navýšení rozpočtu na rok 2020.

fotky
fotky

Kampaň odstartovala tiskovou konferencí, na níž byl prezentován drsný POV videoklip. Ten upozorňuje na problémy nemocnic, a to z pohledu pacienta hledajícího v nemocnici první pomoc. Pacient ve videu kvůli nedostatku personálu kolabuje. V závěru klip odkazuje na web krizového štábu, kde je celá situace detailně popsána. Klip se šířil prostřednictvím PPC kampaní a reklamy na Facebooku mezi veřejností. Současně krizový štáb během čtyř týdnů pravidelně prezentoval médiím stav a konkrétní problémy regionálních nemocnic, které navštívil.

fotky

Video s proklikem na web 9pkz zaznamenalo během jednoho měsíce více než 1,6 milionu zhlédnutí, více než 12 tisíc sdílení a přes 35 tisíc reakcí. Vzbudilo zájem médií a Ministerstvo zdravotnictví bylo nuceno jednat. Problému se chopil osobně premiér Andrej Babiš a proběhla řada jednání se zástupci krizového štábu. Výsledkem bylo, že ministerstvo přidalo do rozpočtu zdravotnictví 13 miliard korun navíc oproti původnímu návrhu. Jednu miliardu získala domácí péče.

13 miliard
korun
navíc
do zdravotnictví